poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania w spółce z o. o.?

Niewątpliwą wadą spółki z o. o. jest fakt podwójnego opodatkowania podatkiem dochodowym. Najpierw podatek od osiągniętego dochodu płaci spółka jako osoba prawna. Potem ten opodatkowany już zysk spółki jest dzielony pomiędzy wspólników, którzy również muszą co do zasady zapłacić swój podatek dochodowy.


Blog przeniesiony na: http://przeksztalceniewspolkezoo.pl/

10 komentarzy:

  1. A jak wytłumaczyć urzędnikowi z kontroli skarbowej, że to legalne? Bo w naszym ślicznym kraju-raju każdy przedsiębiorca to z założenia przestępca i nie wolno mu od 8 do 16 pracować w jednej swojej firmie a od 16:30 do 21 w drugiej, by przypadkiem nie zarobić więcej niż urzędnik.

    OdpowiedzUsuń
  2. A dlaczego miałoby to być nielegalne? W podanym przykładzie spółka i przedsiębiorca to dwa odrębne podmioty gospodarcze.
    Niestety, ma Pan/Pani rację - u nas niektórzy urzędnicy uważają, że to właśnie dzięki nim, urzędnikom, biznes może funkcjonować. Np. słynna wypowiedź p. Jakubiak: "Wypracowuję ją [pensję] jako urzędnik państwowy, wydając panu zaświadczenie, by mógł pan prowadzić działalność gospodarczą, przygotowując działkę do inwestycji i tak dalej. W sumie to ja panu pozwalam pracować".
    Wracając do tematu: jeszcze raz podkreślam - aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto o szczegółach optymalizacji podatkowej porozmawiać z doradcą podatkowym.

    OdpowiedzUsuń
  3. "W podanym przykładzie spółka i przedsiębiorca to dwa odrębne podmioty gospodarcze" - zgadza się, jednak gdy przyjmiemy założenie, że wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. jest jednocześnie prezesem zarządu tej spółki to dochodzimy do sytuacji, w której umowy zawierane pomiędzy spółką a przedsiębiorcą są podpisywane przez tą samą osobę jako "zlecający" i "przyjmujący zlecenie" - a to już dla Urzędu Skarbowego będzie przesłanka do stwarzania problemów...

    OdpowiedzUsuń
  4. Poruszona przez Pana kwestia jest delikatna i należy podchodzić do niej z dużą ostrożnością. Mamy tu bowiem do czynienia z opisaną w art. 108 KC "czynnością z samym sobą", która - co do zasady - jest zakazana.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mozna powolac pelnomocnika ktory to bedzie zawieral umowy z przedsiebiorca w imieniu spolki, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale czy aby na pewno pełnomocnictwo może być udzielone przez członka zarządu, który jest jednocześnie przedsiębiorcą?

      Usuń
    2. no i całą koncepcję szlag trafił ;)

      Usuń
  6. A czy przedsiębiorcą musi być członek zarządu? Tym przedsiębiorcą może być brat, siostra lub inna zaufana osoba.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  8. Na pewno się przyda, Dziękuję serdecznie i pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń