sobota, 4 maja 2013

Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o. o.

Polecam bezpłatny poradnik mojego autorstwa na temat: Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. Krok po kroku.

Przepisy kodeksu spółek handlowych dają możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Najpierw wymienię w punktach poszczególne etapy przekształcenia:
1. sporządzenie planu przekształcenia (najpierw księgowy sporządza bilans i sprawozdanie finansowe - z tymi dokumentami należy udać się do notariusza, który na ich podstawie sporządza plan przekształcenia wraz z treścią aktu założycielskiego i projektem oświadczenia o przekształceniu),
2. badanie planu przekształcenia przez biegłego rewidenta,
3. oświadczenie o przekształceniu i akt założycielski,
4. rejestracja przekształconej spółki.


Blog przeniesiony na: http://przeksztalceniewspolkezoo.pl/

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie prościej i taniej założyć nową spółkę z o.o. i wnieść do niej przedsiębiorstwo aportem? Oczywiście bycie jedynym udziałowcem i członkiem zarządu jest kłopotliwe ze względu na art. 210 par. 2 k.s.h. więc lepiej skorzystać z instytucji powierniczego przekazania udziałów ustanawiając drugiego wspólnika ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie tylko prościej i taniej, ale i szybciej!
    Jednakże czasami bardziej opłacalne jest przekształcenie. Przekształcenie może być dobre np. dla przedsiębiorcy, który podpisał kilkaset umów o stałej współpracy ze swoimi kontrahentami (w dniu przekształcenia spółka automatycznie staje się stroną tych umów - bez potrzeby ich aneksowania).
    Nie można też zapominać o tym, że co do zasady wszelkie zezwolenia, koncesje, licencje przyznane przedsiębiorcy przechodzą z dniem przekształcenia na spółkę (w razie wniesienia przedsiębiorstwa aportem spółka nie nabywa tych uprawnień automatycznie)..

    OdpowiedzUsuń
  4. A jak wygląda sytuacja w której zamiast przekształcania, zdecydujemy się na kupno już istniejącej spółki? Jak wyglądają wtedy formalności? Musza być jakieś wymogi spełnione?

    OdpowiedzUsuń